GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 4876412
*
nr 487 6412
Fat
Gustavsberg Kåge, Argenta, längd: 40
Utrop:
1.500 kr
Såld:
850 kr
Sista tid för bud online:
måndag 24 september 2007
kl 16:56:28
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/9 10:39:39
1
700 kr
24/9 08:00:44
2
800 kr
24/9 13:16:50
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta fat filigran gustavsberg gustavsberg kåge keramik silverinläggning silverinläggningar wilhelm kåge
-
2062 Fat
Ulla Forsell (f. 1944), Sverige. Konstglas, Signer..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:21
-
4176 Skålfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karneval", Gu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:23
-
4097 Urna
+ fat, 2 delar, Asien, 1900-tal, glaserad stengods..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:17
*
Fat
nr 487 6412
Fat
Gustavsberg Kåge, Argenta, längd: 40
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 850 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 24 september 2007 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
18/9 10:39:39 | 1 | 700 kr |
24/9 08:00:44 | 2 | 800 kr |
24/9 13:16:50 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta fat filigran gustavsberg gustavsberg kåge keramik silverinläggning silverinläggningar wilhelm kåge
-
2062 Fat
Ulla Forsell (f. 1944), Sverige. Konstglas, Signer..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:21 -
4176 Skålfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karneval", Gu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:23 -
4097 Urna
+ fat, 2 delar, Asien, 1900-tal, glaserad stengods..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:17